Kilis Haberleri, Kilis Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kilis Esnafına Faizsiz ‘Acil Destek Kredisi’

KİLİS Valisi İsmail Çataklı, Suriye’nin kuzey bölgesinden terör örgütü DEAŞ tarafından atılan roketlerle 25 kişinin yaşamını yitirmesi, yaklaşık 100 kişinin de yaralanması nedeniyle esnafa 40 bin liralık kredi desteği verileceğini söyledi.

Vali İsmail Çataklı, düzenlediği basın toplantısında, kentte son yıllarda sığınmacı akımı nedeniyle yoğun bir nüfusa ev sahipliği yaptığını belirtti. Vali Çataklı, sıfır faizle verilecek kredinin ilk yıldan sonra 3’er ayda bir ödenebileceğini kaydederek şöyle dedi:

Bu yoğun nüfus hareketi nedeniyle ilimizde ekonomik ve sosyal alanda ciddi bir sorunlar yumağı oluştu. Özellikle Ocak ayında başlayıp uzun süre devam eden Suriye’nin kuzey bölgesinden DEAŞ bölgesinden roketli saldırılar nedeniyle 25 insanımız hayatını kaybetti, 100’e yakın insanımız yaralandı ve bu süreç ilimizin ekonomik ve sosyal hayatına ağır tahribatlar yaptı. Biliyorsunuz aralıksız 7 gün iş yerlerinin kapandığı bir çok insanımızın il dışına göç etmek zorunda kaldığı dönemler yaşandı. İşte bu süreçler sonucunda ortaya çıkan ekonomik sorunlara belli düzeyde çare üretmek açısından hükümetimizin bazı çalışmaları oldu. Bu kapsamda son olarak özellikle esnafımızın, tüccarımızın karşılaştığı ekonomik sorunlara çözüm bulunabilmesi maksadıyla KOSGEB tarafından bir acil destek kredisi paketi bugün itibariyle hayata geçiriliyor. İşletme başına 40 bin Türk Lirası bir kredi kullandırılacak bu kapsamda. ve sıfır faizli olacak ilk 12 ödemesiz olacak, kalan taksitleri de 36 ay içerisinde 3’er aylık eşit taksitler halinde ödenecek.

Vali Çataklı, destek kredisinin Kilis’e özel olduğunu, bugün itibariyle sistemden giriş yapılabileceğini, valilikten bir belge alınması gerektiğini anlatırken, mevzuatta Bu kredinin uygulamaya konulmasının temel sebebi, kredi başvurusunda bulunan işletmeler, ilgili kamu kurumlarından illerinde yaşanan doğal afetler, genel grev, yangın, halk hareketleri, terör ve benzeri durumlardan zarar gördüklerini gösteren valilik, kaymakamlıktan alınan resmi belge ile bağlı bulundukları KOSGEB Müdürlüğü’ne başvururlar denildiğini söyledi.

– Kilis

Bir önceki yazımız olan Kilis Esnafına Acil Destek Kredisi başlıklı makalemizde Acil, Destek ve Esnafına hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri