Kilis Haberleri, Kilis Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kilis Yatırımcılarını Bekliyor

RIDVAN KORKULUTAŞ – Kalkınmada 6. bölgeye alınan Kilis, hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladığı Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi (OSB) gibi sunulan imkanlar ve Suriye’ye olan sınır kapısıyla yatırımcıların gözde kentleri arasında yerini almayı bekliyor.

Ücretsiz yatırım yeri tahsisi, Katma Değer Vergisi istisnası, çeşitli vergi indirimleri, sigorta primi ve gelir vergisi destekleri gibi yatırımcılara önemli avantajların sunulduğu 6. bölge kapsamına alınan Kilis’te, Türkiye’nin en büyük OSB kurulum çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Coğrafi konumu itibarıyla ülkenin Suriye ve Ortadoğu’ya açılan kapısı konumundaki Kilis’in, gelecek dönemde yatırımcıların gözdesi olması bekleniyor.

Kilis Valisi İsmail Çataklı, muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis’in Türkiye’nin küçük illerinden biri olmasına rağmen son 5-6 yıl içerisinde yaşadığı tecrübelerle ülkenin önemli kentlerinden birine dönüştüğünü söyledi.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Kilis’in yüz binlerce sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatan Çataklı, göç ve roket saldırıları nedeniyle geçmişte büyük sıkıntılar yaşamış kentin büyük sorunların üstesinden geldiğini ifade etti.

Kilis’in farklı bölgelere sağladığı ulaşım kolaylıklarıyla eşsiz bir yer olduğunu vurgulayan Çataklı, şöyle devam etti:

Güneyimizde devam eden iç savaş nedeniyle yıkılmış, harap olmuş bir ülkenin yeniden imara ihtiyacı olması dikkate alındığında, bir sınır ili olan ve bir hudut kapısı bulunan ilimizin bölgeye yapılacak ihracat bakımından da önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda bölgemize kurulacak Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi Polateli-Şahinbey’de yer tespiti yapıldı ve kamulaştırma aşamasına gelindi. Yatırımcılara uygun bir alan sunulabilecek olması da bu meyanda bölgenin gelişip kalkınmasına destek olacak diye düşünüyoruz. Polateli-Şahinbey OSB’si çok stratejik bir yerde, çok geniş bir alanda. Ulaşım imkanları bakımından eşsiz bir yer. Sınıra çok yakın. O sebeple Kilis, Türkiye’de geleceğe dönük iş yapmak isteyen yatırımcılar için çok ideal bir yer.

Fırat Kalkanı Harekatıyla insanların yüzü gülmeye başladı

Kentte, geçen yıl terör örgütü DEAŞ’ın roket saldırıları sonucu oluşan olumsuz ortamın, Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlamasıyla son bulduğunu hatırlatan Çataklı, 2016 yılında terör örgütü DEAŞ’ın roket saldırısına hedef olarak 25 insanını kaybetti, 100’den fazla insan yaralandı ve birçok konut ve iş yeri zarar gördü. Yani Suriye’deki iç savaştan dolayı bir bedel ödedi. Ancak yılın sonuna doğru başlayan Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde oluşan güvenli ortamla insanların yüzü gülmeye başladı. Hükümetimizin aldığı tedbirlerle ekonomik hayatın canlandığını görüyoruz. Bölgenin kalkınmada 6. sınıf olması kararının alınmış olması, yatırımcılar açısında da bölgeyi çekici bir hale getirdi. diye konuştu.

Kilis’e gelmezlerse tarihi fırsatı kaçırmış olurlar

Belediye Başkanı Hasan Kara da Kilis’in konumu itibarıyla sağladığı avantajlarla yatırımcıların tercih edeceği bir yer olduğunu dile getirdi.

Kilis’in yapılacak yatırımlarla ileriki dönemlerde tüm dünyaya açılabileceğini vurgulayan Kara, Kilis’e yapılacak her yatırımın yurt dışı olayına baktığımız zaman, 5 kilometre yanımızda Suriye sınırı başlıyor. Öbür taraftan da bütün Ortadoğu’ya açılan bir kapı mahiyetindeyiz. Kilis, çok stratejik bir konumda bulunuyor. Suriye’deki iç savaş bir şekilde bitecek, zaten bitme aşamasına da gelindi. Savaş bittiği zaman, şu anda yok edilmiş, mahvolmuş ve bitirilmiş bir ülke var. Bu ülkenin ayağa kalkması ve yeniden şehirlerin dönüştürülmesi olayı var. Bu da Kilis üzerinden gerçekleşecek. ifadelerini kullandı.

Kalkınmada 6. bölge teşviklerinin yatırımcılarına çok önemli fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Kara, şöyle devam etti:

Yatırımcılar Kilis’e gelmezlerse tarihi fırsatı kaçırmış olurlar. Ondan dolayı hızlı bir şekilde Kilis’e gelip yatırım yapıp, buradan Suriye’ye, Suriye’den de Ortadoğu’ya açılmalarını bekliyoruz. Şu anda yatırım için en önemli olay işin nakliyesidir. Bu bakımdan Kilis, çok ciddi bir avantaj sağlıyor. Polateli-Şahinbey Türkiye’nin en büyük OSB olacak. Hassa Tünelinin açılmasıyla denize ulaşımı gerekse de karayolu ulaşımı ve havayolu ulaşımı bakımından Kilis çok stratejik bir pozisyonda. Bütün yatırımcıları Kilis’e bekliyoruz.

İşçi konusunda bir sıkıntı çekilmez

Kilis Sanayi ve Ticaret Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal Öndeş de Kilis’in sanayi şehri Gaziantep’e yakınlığı dolayısıyla yatırımcıların yöneldiği kentlerden biri olacağını söyledi.

Kentin herkesin güvenle ziyaret edebileceği ve yatırım yapabileceği bir yer olduğunu vurgulayan Öndeş, Fırat Kalkanı Harekatı ile şehrimiz ülkenin en güvenli bölgelerinden biri oldu. En kısa zamanda Suriye’deki savaşın biteceği inancındayız. Burada yatırım yapacak işletmeler, en kısa yoldan Ortadoğu’ya açılan kapıda yatırım yapmış olacaklar. Şehirdeki yaşam şartları başka büyük bir şehre göre daha ucuz. İşçi konusunda bir sıkıntı çekilmez. Yani çok işçimiz var. 130 bin Suriyeli mülteci var, onun içerisinde çeşitli sektörlerde iş yapabilecek ustalarımız var. Bu yüzdeden onlarda da yararlanılabilinir. Bütün yatırımcıları Kilis’e bekliyoruz. dedi.

Bir önceki yazımız olan Üniversitenin yeni yönetimi ilk Senato ve Yönetim Kurulu toplantılarını gerçekleştirdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir