Kilis Haberleri, Kilis Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kilis’teki Suriyelilere BM tarafından gönderilen yardım malzemeleri dağıtıldı

Kilis Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bahçesindeki törene Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Başkan Yardımcıları Cuma Özdemir, Ahmet Polat, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Güneydoğu Ofis Başkanı Tracey Buckenmeyer ile diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis’in Suriye’deki olaylardan en çok etkilenen illerden biri olduğunu ifade ederek, “İlimizde nüfusumuzdan fazla Suriyeli misafirimiz var. Biz bunlara göçmen veya sığınmacı demiyoruz. Misafir diyoruz. Kilis merkezde 93 bin 300 nüfusumuz olmasına rağmen 129 bin 900 civarında kayıtlı Suriyeli misafirimiz var. Yani bu yüzde 60 Suriyeli misafir, yüzde 40 ise yerli halk demektir. Biz buna rağmen şikayet etmiyoruz, problem yapmıyoruz. Biz bu insanlarla evimizi, sokağımızı, aşımızı işimizi her şeyimizi paylaşıyoruz. Fakat bu sıkıntının, problemin beraber aşılmasını gerektiğine inanıyoruz. BM heyetine teşekkür ediyorum. 3 tır malzeme ile geldiler. 10 bin 60 adet çeşitli malzeme var dedi.

Yardım timi kuruldu

Kara, yardımların tesliminin Suriyelilerin evinde de süreceğini belirterek, ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve yardım malzemelerinin ulaştırılması için bayanlardan oluşan yardım timi kurduklarını ifade etti. Başkan Kara, Biz bunları ihtiyaç sahiplerine teker teker dağıtacağız. Bizim şu anda 200 kişilik ‘bayan timimiz’ var. Bu bayan timimiz evleri tek tek giriyor. İhtiyaç sahiplerini tespit ediyor. Daha sonra gelerek onların bedeni, ayakkabı numaralarını ve beden ölçülerini alarak dağıtıyor. Bu dağıtım olayı ben iddia ediyorum. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir dağıtım ağı yok. Birebir şahıslara ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyoruz” dedi.

Güneydoğu Ofis Başkanı Tracey Buckenmeyer ise yaptığı konuşmada, Kilis’te bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bilindiği üzere Türkiye çok yüksek oranda karşılamaktadır. Yüksek sayıda mülteci Kilis’te bulunmaktadır. Kilis Belediyesi ile güzel bir çalışmayla kendilerini yardımcı olmak için burada bulunuyoruz. Kilis’te yüksek sayıda Suriyeli bulunmaktadır. Çok güzel bir ev sahipliği ile Suriyeliler karşılanmaktadır. Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Ankara’daki temsilciliğimiz adına Türkiye hükumetine ve sizlere yüksek sayıda mültecileri karşıladığınız ve ev sahipliği yaptığınız için teşekkür etmek istiyorum. Her zaman Kilis Belediyesine desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu gençlerle bir araya geldi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir