Kilis Haberleri, Kilis Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Köyün Tesbihli Kadın Muhtarı

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Taşkesen köyünde muhtarlık yapan ve kentin tek kadın muhtarı olan engelli Azize Atlı, özel kıyafetleri, kravatı, şapkası ve tespihi ile kapı kapı dolaşarak köylülerin sorunlarını çözmeye çalışıyor.

İlçe merkezine 13 kilometre mesafedeki 150 haneli Taşkesen köyünün muhtarı olan Halk Eğitim Merkezinden emekli öğretmen Azize Atlı (58), aynı zamanda Ağrı’nın tek kadın muhtarı olarak köylülerin gönlünde taht kurdu.

Hemcinslerine örnek olan muhtar Atlı, bir yandan köyün sıkıntılarını gidermeye çalışıyor bir yandan da en büyük destekçileri olan kadınlara yönelik projelerini gerçekleştirmek için çaba sarf ediyor.

Muhtar Atlı, muhabirine yaptığı açıklamada, babasının 3 evlilik yaptığını ve ailenin en büyüğünün kendisi olduğunu söyledi.

Kardeşlerini kendisi büyüttüğünü belirten Atlı, Kız kardeşlerim ile erkek kardeşlerimi evlendirdik. Babam bana küçükken ‘erkek gibi ol bütün servetim senin olsun. Kardeşlerine bak ve evlendir ev sana kalsın’ dedi. Babamın dediklerini yaptım. Şu an erkek gibi giyinip davranmamın nedeni bu. dedi.

HEM’den emekli öğretmen olduğunu anlatan Atlı, şöyle konuştu:

Emekli olduktan sonra köyde muhtarlığa aday oldum. Şu anda 25 köy ‘Kaski’ aşiretine mensup. Ben de bu aşirettenim. Muhtarlığa aday oldum bütün aşiret bana düşman oldu. Bana ‘sen kimsin, bu erkekler ölmüş mü’ diye tepki gösterdiler. Ama ben aday olacağım dedim. Kazandımsa kazandım olmadıysa da zaten emekli öğretmenim. Amacım evde oturan kadınlarımız için okuma yazma kursları, dikiş nakış kursları açıp para kazanmalarına katkı sunmak ve kadınlarımızı topluma kazandırmak. Köy köy geziyorum. En az 30 bayan muhtar çıkaracağım. Şu anda birçok projem var. Hepsini gerçekleştireceğim. Aynı zamanda ben sakatım yüzde 60 raporum var. Guinness rekorlar kitabına girmek istiyorum.

Köyün kadınları Atlı’dan memnun

Köy sakinlerinden Hüdayda Bakır da Atlı’nın ilk adaylığı koyduğunda köylü olarak temkinli yaklaştıklarını söyledi.

Atlı’nın muhtar seçildikten sonra güzel işler yaptığını söyleyen Bakır, Köyün bir sürü projeleri vardı. Asfalt çalışması gibi eksiklerini giderdi. Özellikle annelerimiz ve bacılarımız ile yakından ilgileniyor, sorunlarını gideriyor. Elinde tesbihi ve şapkası ile köyde ayrımcılık yapmadan herkesin her işini hallediyor. dedi.

Neriman Yüce de muhtarlarından çok memnun olduklarını söyleyerek, Köyde herkes razı. Çok güzel yapıyor görevini çabalıyor. Diğer erkek muhtarlara göre çok daha başarılı. Bayan olduğu için biz bayanlarla kızlarımızla daha yakından ilgileniyor. Bizler için kurslar açmak için uğraşıyor. ifadesini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Fetö'den Aranan Kadın Polis Samsun'da Gözaltına Alındı başlıklı makalemizde Alındı, Aranan ve da hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri