Kilis Haberleri, Kilis Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Serik’te Kadın Çiftçiler Sertifikalarını Aldı

Serik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde kadın çiftçilerle biyolojik mücadele kursuna katılan 20 kadın kursiyere sertifikaları törenle verildi.

Kayaburnu Mahallesi’nde düzenlenen sertifika dağıtım töreninde, ziraat mühendisi Tülin Tekneci tarafından yapılan uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Serik İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu, yaptığı konuşmada, bölgede tarımın temel taşını kadınların oluşturduğunu söyledi.

Kadınların daha titiz ve kararlı olduğuna işaret eden Çömezoğlu, şöyle konuştu:

Öğrendiklerini uyguluyor veya uygulatıyorlar. Bu nedenle kadınlarımız seçildi. Bu kurslarımızla kimyasal ilaç yerine faydalı böcek kullanımını artırmak istiyoruz. Faydalı böcek kullanımının sonu güvenli gıdaya çıkar. Eğiterek güvenli gıdayı amaçlıyoruz. Tarladan sofraya gıda güvenilirliği temel hedefimiz. Üretimden tüketime kadar her adım takip edilmektedir. Bakanlık olarak bu noktada hem eğitim hem de mali olarak biyolojik mücadele uygulamasını destekliyoruz. Örtüaltında biyolojik ve biyoteknik mücadele yapanlara paket olarak dekar başına 460 lira destek veriyoruz. 2016 yılında 59 üreticimizin 504 dekar alanı için 129 bin lira destek verildi. Bu rakamları büyütmek istiyoruz.

Daha sonra kadın kursiyerlere belgeleri verildi.

Törene, muhtarlar, çiftçiler ve kursiyerler katıldı.

Bir önceki yazımız olan Eğirdir Gölü'nde Kadın Cesedi Bulundu başlıklı makalemizde Bulundu, Cesedi ve Eğirdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri